Projekt: „Małżeńskie smaki”
Druga niedziela lutego to niedziela, w której na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Małżeństwa. W 1993 roku święto to otrzymało apostolskie błogosławieństwo świętego Jana Pawła II i od tego czasu powoli zyskuje na popularności również w Polsce. I to właśnie w ten dzień, który w tym roku przypada 09.02 chcemy zaprosić małżeństwa z naszej parafii do zaangażowania się w projekt : „Małżeńskie smaki”.
Dla kogo jest projekt? Dla małżeństw sakramentalnych. Z małym, średnim i dużym stażem. Dla tych co jeszcze nie mają dzieci, tych co mają dzieci i dla tych, których dzieci opuściły już dom rodzinny. Dla tych, gdzie oboje są wierzący i dla tych, gdzie tylko jedna strona prowadzi życie sakramentalne. To projekt dla każdego małżeństwa, które chce rozwoju, wzrostu, pogłębienia i umocnienia miłości. Które chce zmiany, by było lepiej, głębiej, mocniej, by czuć smak małżeństwa, codziennie, na zawsze, póki śmierć was nie rozdzieli.To projekt dla małżeństw, które chcą w swoje małżeństwo inwestować, które chcą, żeby małżeństwo dawało im radość i spełnienie. Wystarczy 5 minut dziennie.
O co chodzi? Na czym to polega? Czy warto? Na te i wiele innych pytań znajdą małżonkowie odpowiedź w przygotowanych materiałach. Wystarczy tylko napisać maila na adres: malzenskiesmaki@gmail.com aby otrzymać potrzebne informacje.
DLA KOGO JEST PROJEKT?
Dla małżeństw sakramentalnych. Ideą jest, że do projektu może dołączyć wyłącznie „całe” małżeństwo, czyli mąż + żona, żona + mąż.
DLACZEGO W PROJEKCIE MOGĄ WZIĄĆ UDZIAŁ TYLKO „CAŁE” MAŁŻEŃSTWA?
W obecnych czasach małżonkowie więcej rzeczy robią oddzielnie niż razem. Wejście razem w projekt daje poczucie, że robimy coś dobrego – wspólnie dla naszego małżeństwa. Umacnia to wieź między małżonkami, gdy widzą, że razem podejmują działania, które mają pielęgnować, pogłębiać irozwijać miłość między nimi. Tak jak sakrament małżeństwa daje nam pewność, że po naszej stronie mamy Boga, który chce nam błogosławić, tak wejście w projekt obojga małżonków stwarza lepszą przestrzeń do tego, aby wytrwać w decyzji trwania w projekcie.
O CO CHODZI?
Chodzi o modlitwę. Grupa 20 małżeństw, z różnym stażem, różnymi doświadczeniami, przeżywająca miłość w swoich małżeństwach na różnych poziomach, potrzebująca modlitwy w różnych intencjach, będzie codziennie modliła się za siebie nawzajem. Nie będzie to jednak wspólna modlitwa małżonków. Ponieważ wiemy, że tylko niewielki odsetek małżeństw modli się razem i dla wielu małżonków mogłaby być to bariera nie do przejścia, postanowiliśmy, że 20 małżeństw zostanie podzielone na 2 grupy:
GRUPĘ ŻON I GRUPĘ MĘŻÓW.
JAK TO SIĘ ODBYWA?
Modlitwa oparta będzie na tzw. „żywym różańcuza współmałżonka”. Żywy Różaniec jest modlitewną wspólnotą 20 osób, z których każda:
– codziennie
– we własnym zakresie,
– w dowolnym dla siebie momencie dnia,
– odmawia jedną dziesiątkę różańca (jedną tajemnicę) wraz z króciutką modlitwą.
Choć każdy odmawia tylko jedną dziesiątkę, to wszyscy mają duchowy udział we wszystkich tajemnicach. U nas Grupa Żon odmówi codziennie jeden różaniec, Grupa Mężów odmówi codziennie jeden różaniec, a sumując za każde małżeństwo codziennie zostaną odmówione dwa różańce.
Będzie to modlitwa Żon za Mężów i modlitwa Mężów za Żony.
Grupa Żon będzie gromadziła 20 Żon. Ty jako żona będziesz codziennie modlić się za swojego Męża i za wszystkich Mężów kobiet z Twojej „grupy różańcowej za współmałżonka”. Tym sposobem każdy Mąż będzie codziennie „omadlany” całym różańcem, czyli każdego dnia za Twojego ukochanego Męża będzie odmawiany cały różaniec.
Grupa Mężów będzie gromadziła 20 Mężów. Ty jako mąż będziesz modlić się za swoją Żonę i za wszystkie Żony mężczyzn z Twojej „grupy różańcowej za współmałżonka”. Tym sposobem każda Żona będzie codziennie „omadlana” całym różańcem, czyli każdego dnia za Twoją ukochanąŻonę będzie odmawiany cały różaniec.
ILE CZASU ZAJMIE TO KAŻDEGO DNIA?
Doba ma 1440 minut. Na modlitwę potrzeba 5 minut. 5 z 1440 to naprawdę niewiele.
GDZIE MAM SIĘ MODLIĆ?
Dziesiątkę różańca możesz zmówić na spacerze z psem, możesz rozpocząć lub zakończyć nią dzień. Życie składa się z krótkich chwil, które warto wypełniać modlitwą. W ten sposób możesz dobrze wykorzystać czas jazdy samochodem, oczekiwania na autobus czy na wizytę u lekarza. Modlitwa będzie miała tę samą wartość, niezależnie od miejsca jej odmawiania.
CO JEŚLI ZAPOMNĘ ODMÓWIĆ SWOJĄCZĄSTKĘ RÓŻAŃCA?
Nic. Zupełnie nic się nie dzieje. Zapomnisz Ty, ale wśród tych 20 osób zapewne większość będzie pamiętało o Tobie, Twoim współmałżonku i Twoim małżeństwie. Możesz mieć pewność, że każdego dnia Ty, Twój współmałżonek i Twoje małżeństwo otaczane jest modlitwą, niezależnie od tego czy pamiętasz o niej czy nie.
Modlitwa to pragnienie, a nie konieczność, czy też obowiązek do spełnienia.
A CO JEŚLI JEDEN ZE WSPÓŁMAŁŻONKÓW NIE CHODZI DO KOŚCIOŁA? CZY MOŻE TAKIE MAŁŻEŃSTWO NALEŻEĆ DO PROJEKTU?
Nie jest żadną przeszkodą, w dołączeniu do projektu, gdy jedno z małżonków nie żyje życiem sakramentalnym. Jeżeli tylko współmałżonek zechce podjąć trud codziennej 5 minutowej modlitwy, pomimo swoich wątpliwość w wierze jak najbardziej małżeństwo może dołączyć. Wierzymy, że nawet wtedy gdy jednemu z małżonków brakuje wiary, a podejmuje z miłości do swojego współmałżonka decyzję odmawiania modlitwy, taka modlitwa ma sens, bo modlitwa zmienia nastawienie serca, otwiera je na drugiego człowieka a przede wszystkim pozwala Bogu działać. Małżonek daje czas, „modlitwę bez wiary”, a pozostali członkowie grupy dają swoją wiarę, na początek to w zupełności wystarczy.
CO ZYSKUJEMY DZIĘKI UCZESTNICTWUW MODLITWIE RÓŻAŃCOWEJ ZA MAŁŻONKA?
Jedna z najlepszych i najtrafniejszych, definicji miłości, jaką słyszeliśmy brzmiała:
KOCHAĆ TO TROSZCZYĆ SIĘ O DRUGĄ OSOBĘ BARDZIEJ NIŻ O SIEBIE SAMEGO”.
Jeżeli codziennie polecasz swojego małżonka Bogu, jeżeli codziennie się za Niego modlisz oddając go Bogu i to nie sam/sama ale ze wstawiennictwem Maryi, świętego patrona danej grupy, oraz pozostałymi osobami z grupy pokazujesz w ten sposób swoją miłość i troskę. Jeżeli nie powiesz w ciągu dnia małżonkowi, że go kochasz, nie będziesz miał okazji\lub chęci przytulić go, wiesz że mimo wszystko miłość okażesz właśnie przez to, że zmówisz za niego dziesiątek. Poza tym wytrwałość i ufność w modlitwie nagradzana jest bardzo często nieoczekiwanym obdarowaniem w czasie i na sposób którego czasem zupełnie się nie spodziewamy.
To nie znaczy, że nie będą nas dotykały kłopoty, że nie będziemy się sprzeczać, w naszym małżeństwie. Życie każdego małżeństwa jest jak sinusoida. Będzie dobrze, później źle, znów dobrze i znów źle, i tak wkoło. W każdym małżeństwie dobre dni będą przeplatać się chwilami złymi. Ważne jest, że wytrwała modlitwa modlącego jak i obejmowanego modlitwą, otwiera i przysposabia do pracy nad sobą, swoimi wadami, pozwala stawać się lepszym a przez to kochać mocniej i głębiej.
JAK WYGLĄDA TO OD SPRAW ORGANIZACYJNYCH?
imię i pierwszą literę nazwiska (Żona)…………….
nr telefonu………………
adres email………………
data zawarcia małżeństwa…………………….
imię i pierwszą literę nazwiska (Mąż)…………….
Nr telefonu………………
adres email………………
Małżeństwo powinno dawać radość – jeśli nie daje powinniśmy zrobić wszystko, aby dawało szczęście! Łączymy więc modlitwę z pracą osobistą nad małżeństwem. Więcej się nie da.